Vészhelyzet

"Nem találok állatorvost..."

- állatorvos szemszögéből -


Az utóbbi évtizedben jelentősen átalakult hazánk állategészségügyi ellátása. A háztáji állományok nagyrészt eltűntek, nagyüzemek növekedtek soha nem látott méretekre, a kedvtelésből tartott állatok ellátására pedig egyre nagyobb az igény. Mindeközben a vidéki állatorvosok létszáma töredékére csökkent, így komoly kihívást jelent a felügyelet és az ellátás szervezése és kivitelezése. Az állatorvosi ügyeleti körök sorra szűntek meg, mivel egyre kevesebben vállaltak részt azok fenntartásában. Egyre kevesebben dolgoznak egyre többet, így felértékelődött a napi és heti pihenőidő. Késő este, éjjel vagy hétvégén rendszeresen, nagy arányban tapasztaltunk irreális távolságból érkező vagy egyáltalán nem ügyeleti hívást, ami ellen a legtöbb állatorvos ezekben az időszakokban a telefon némításával védekezik. Mikor 2006-ban végeztem az egyetemen, más rendszerre készültünk, majd közel tíz évig ügyeleti beosztásban dolgoztam, ami lehetővé tette, hogy a hétvégék nagy részét pihenéssel töltsem. A megváltozott helyzetnek megfelelően ma az állatorvostan-hallgatók már részletes útmutatót kapnak a pihenőidejük, magánszférájuk védelmére, hogy hosszútávon el tudják látni a rájuk bízott állatokat. Az adott vészhelyzetekben ez nem mindig érthető elsőre, de az állatorvosok is emberek. A fogyasztói társadalom túl gyakran és túl erőszakosan él vissza a "hivatás" szóval arra hivatkozva, hogy napközben, kora este vagy akár hétköznapokon nem tudnak időt szakítani a kedvencükre, annak kezeltetésére, az állatorvosok következményes önvédelme miatt pedig ma már a hirtelen vészhelyzetbe került állatok gazdái sem találnak segítséget az érzékeny napszakokban.

Szimpla állatorvosként a 0-24 órában, az év 365 napjára erőltetett elérhetőség nem reális cél, hosszútávon kivitelezhetetlen és paradox módon egyáltalán nem hálás dolog. Jómagam a rendelkezési állási időm megfelelő kitöltésére törekszem.

A probléma tökéletes megoldása az ügyeleti rendszer visszaállítása lenne, ehhez azonban jóval több aktív állatorvos kollégára, állami szabályozásra és finanszírozásra lenne szükség. Az állam jelenleg nem tekinti feladatának az állatorvosi ügyelet szervezését. Az Állatvédelmi törvény egyértelműen az állattartók kötelezettségei közé sorolja, hogy szükség esetén állatorvosi ellátást biztosítsanak az állatuknak, ehhez azonban sokszor nincs időben elérhető állatorvos. Jelentős előrelépés lenne az érzékeny időszakok ellátásának javítására a hívások előzetes megszűrése diszpécserrel vagy online módon, ez azonban a gyakorlatba többnyire csak az állatorvosok összefogásával ültethető, amire ma ritkán látunk példát.

Mégis mit tehetek vészhelyzetben, ha beteg az állatom?

Ha valamilyen vészhelyzet adódik késő este, éjjel vagy hétvégén, az internetes böngészőben keressen rá az "állatorvos" szóra és saját települése vagy egy közeli nagyobb település nevére szóközzel elválasztva. Ha a találatok közül egyetlen közeli állatorvos sem elérhető telefonon, írja le nekik sms-ben, viberen vagy e-mailben hol (név, cím) és pontosan mi a vészhelyzet. Jó eséllyel lesz olyan, aki segíteni tud.

A saját meghirdetett rendelkezésre állási időm a következő:

Hé-Pé : 07:00 - 18:00

Szo : 09:00 - 11:00

Ettől eltérő időben is ellenőrzöm időnként a telefont, általában szombat délután és vasárnap is, ez azonban esetleges. Többnyire hasonlóan járnak el a környékbeli kollégák is.


Vegyék figyelembe, hogy egyes vizsgálatok, beavatkozások alatt vagy szabadság idején nem vagyok elérhető.